Home » Najčešći problemi u uvozu iz Kine i kako Ih Izbeći
Najčešći problemi u uvozu iz Kine i kako Ih Izbeći
Mnoge firme se okreću uvozu iz Kine iz raznih razloga među kojima su najčešći – niže nabavne cene i široka ponuda proizvoda. Ipak, često se dogodi da odustanu u nekom delu procesa zbog brojnih mogućnosti da uvoz prođe neželjeno i na taj način izgube šansu da prošire i razviju svoje poslovanje u pravom smeru.
Možda će vas iznenaditi da ovo čujete od nas, ali strahovi su zaista opravdani, jer usled manjka adekvatnih priprema i provera, pre samog realizovanja uvoza, zaista i dolazi do neočekivanih troškova, velikog kašnjenja, dobijanja neželjene robe ili robe sa greškom, raznih regulacijskih poteškoća.
Kako biste znali na koji način da zaštitite sebe i svoje poslovanje, otkrivamo koji su to najčešći problemi pri uvozu i kako da vršite bezbedan uvoz robe iz Kine.
Kao broj jedan problem pri uvozu robe iz Kine i izvor nesigurnosti jeste izbor pravog dobavljača. Nekoliko puta mesečno dobijamo upite od ljudi koji su na razne načine bili prevareni, ali u tom trenutku je kasno da pružimo podršku i rešimo situaciju.
Tokom našeg dugogodišnjeg rada, iskusili smo da se često na datoj adresi fabrike, zapravo nalazi neka druga fabrika, da nema ničega ili da se profesionalni trgovci predstavljaju kao fabrike, uz razne druge situacije.
Iz tog razloga se trudimo da naglasimo važnost adekvatne provere fabrika i budućih saradnika. Pored online provera koje vršite sami u vidu preg pregleda recenzija na poznatim platformama,savetujemo da angažujete profesionalnog inspektora koji će po vašem nalogu otići na adresu fabrike i izvršiti proveru svih aspekata poslovanja i proizvodnih pogona na licu mesta.
Takođe, iako se slažemo da je cena izuzetno važan faktor, nemojte dopustiti da bude odlučujući i vodite računa pri pregovorima: važno je da znate tačne specifikacije svog proizvoda i da to zahtevate. Dešava se da dogovorite najbolju moguću cenu za sebe, ali to bude na uštrb kvaliteta, što ni ne znate dok roba ne stigne.
Ako su pariteti (poput FOB ili CIF) nejasno definisani, lako se suočavate sa dodatnim troškovima transporta ili čak zadržavanjem robe na carini. Precizno ugovorena Incoterms pravila sprečiće mnoge greške u uvozu i jasno odrediti ko snosi troškove i rizike.
U nekom od narednih tekstova obradićemo sve paritete, tako da znate njihovo značenje. Primera radi, kada dobijete EXW cenu od fabrike, to znači da je cena proizvoda fabrička i bez uračunatih dodatnih troškova.
Isto tako, budite oprezni pri organizovanju transporta direktno sa fabrikom, dešavalo se da nam se jave potencijalni klijenti koji su dobili ponudu za transport od fabrike, konkretno do luke Beograd, a nisu ni shvatili da njihovi saradnici u Kini ne znaju da Beograd nema morsku luku.
Pariteti Pri Uvozu Robe Iz Kine
Kada govorimo o uvozu robe iz Kine za pravna lica, postoji jasna dokumentacija koju svaki proizvod zahteva da bi se izvezao iz Kine i uvezao u zemlju vašeg poslovanja. Iz tog razloga, uvek savetujemo proveru svih informacija sa špediterima koji će vam cariniti robu, pre nego što uđete u proces saradnje sa fabrikom u Kini. U zavisnosti od potrebne dokumentacije za carinjenje robe, može zavisiti i ko će vam biti odgovarajući dobavljač.
Svaka stavka u dokumentima mora precizno odgovarati stvarnom stanju robe. I najmanja razlika može izazvati zadržavanje pošiljke, dodatne takse ili kazne, pa je zato važno redovno proveravati fakture, pakovne liste i deklaracije pre slanja na carinu.
Fakturu fabrici uvek plaćate kao pravno lice, sa tačno naznačenim informacijama i jedne i druge strane na fakturi. Prilažete swift kao dokaz o uplati, čiji se iznos poklapa sa iznosom na fakturi. Lista pakovanja i naznačene kubikaže i kilaže, moraju se poklapati sa teretnicom. Roba može zahtevati dodatne dozvole od ministarstava (npr. medicinska oprema), ići na sanitarni ili zahtevati dodatne sertifikate (npr. zdravstveni sertifikat, sertifikat o poreklu, EN 71, itd).
Takođe, za realizovanje transporta je važno raspitati se da li željena roba spada u opasna dobra (npr. baterije, tečnosti, prah) i koji su sertifikati potrebni da bi se vršio transport bez problema.
Uvoznik često potceni vreme potrebno za pripremu robe i transport, zaboravljajući na sezonske gužve, zastoje i greške u proizvodnji ili bukiranju transporta. Kako bi se sprečili problemi u uvozu iz Kine, planirajte barem nekoliko nedelja rezerve, naročito ako je reč o većim ili zbirnim pošiljkama od više dobavljača.
Uvek pitajte fabriku za očekivani rok isporuke, ali i dodajte nekoliko dana na taj rok za slučaj da dođe do problema u proizvodnji ili greške, pa bude potrebno ponovo vršiti neki od procesa.
Takođe, ukoliko radite prikupljanje robe više dobavljača, savetujemo da organizujete sa fabrikama prijem robe u malim vremenskim razmacima, kako biste izbegli dodatne troškove skladištenja i lakše organizovali utovar i transport.
Vodite računa i o praznicima u Kini, pogotovo kada je u pitanju njihova Nova godina i kada je kolektivno zatvaranje firmi, kao i o spoljno-političkoj situaciji u tranzitnim delovima sveta.
I najpovoljnija cena postaje preskupa ako dobijete neupotrebljivu robu. Jasno definisani standardi i redovna inspekcija najjednostavniji su način da izbegnete reklamacije, gubitak vremena i nezadovoljne kupce.
Kontrola kvaliteta je tema za sebe koju smo detaljnije obradili u našem vodiču o važnosti kontrole kvaliteta u Kini prilikom uvoza.
Treba da znate da se može realizovati u vidu provere fabrike, kontrole kvaliteta u proizvodnji, kontrole kvaliteta po završetku proizvodnje i kontrole pri utovaru. U zavisnosti od vrste uvoza i proizvoda, zavisi i koje će vam kontrole biti potrebne.
Ono što je važno je da za velike investicije i proizvode gde vam je izuzetno važan kvalitet i poštovanje ugovorenih standarda sa fabrikom, savetujemo kontrolu pri svakoj porudžbini, jer se dešavalo da npr. tri uvoza prođu kako treba, a četvrti bude sa greškom.
Najčešći izazovi vezani za uvoz iz Kine uglavnom se svode na lošu pripremu i otežanu komunikaciju sa dobavljačima u Kini, što ostavlja veliki prostor za greške.
Pobrinite se da definišite jasne specifikacije željenih proizvoda, da izvršite dobru proveru dobavljača u Kini, pronađete pouzdane saradnike za transport i špediciju, a pre svega toga saznate tačne informacije o regulacijama za uvoz željene robe.
SaiMai tim je tu da se, na osnovu svog višegodišnjeg iskustva, pobrine da se vaše poslovanje sa Kinom razvija u pravom smeru, da svaki uvoz bude bezbedan i prođe bez greške, a vaš biznis raste i razvija se uz uštedu troškova.
Ukoliko ste zainteresovani da proširite svoje poslovanje na uvoz robe iz Kine i želite da čujete detaljne informacije o našem načinu saradnje i procesu, budite slobodni da nas kontaktirate za termin besplatnog sastanka.
Nepoznavanje svih procesa i regulacija za realizaciju uvoza, nepouzdani dobavljači,
otežana komunikacija sa dobavljačima i jezička barijera, zanemarivanje kontrole
kvaliteta i razloga za kašnjenje.
Najpouzdaniji način za proveru fabrike jeste unajmljivanje inspektora koji će proveru izvršiti
direktno na adresi fabrike.
Kako biste uspešno organizovali logistriku, transport, carinjenje i preuzimanje robe, potrebno je
da sarađujete sa stručnim špediterima.
Određuje se individualno za svakog klijenta, jer zavisi od mnogo faktora. Ono na šta
treba da računate je da brodski transport traje od 35 do 60 dana, i tu dodajete vreme
spremnosti robe, transporta pre luke i posle luke, eventualne kontrole kvaliteta, prolaska
carine.
Pretplatite se za novosti iz sveta trgovine sa Kinom